Nanotechnologia - rekomenduje Beata Rurarz

Nanotechnologia to kierunek dla ludzi ciekawych świata, pragnących zgłębiać tajniki wiedzy laboratoryjnej. Mgr inż. Beata Rurarz, doktorantka Wydziału Chemicznego oraz przewodnicząca Akademickiego Chóru PŁ opowiada, jak wyglądają studia na kierunku nanotechnologia oraz jakie możliwości otwierają przed studentami.

 

Kierunek nanotechnologia wybrałam, ponieważ…

 … chciałam studiować niecodzienny kierunek związany z chemią. Nanotechnologia okazała się strzałem w dziesiątkę. Otrzymałam solidne podstawy ze wszystkich dziedzin chemii - od chemii nieorganicznej, przez chemię fizyczną i analityczną aż po chemię organiczną. Tę wiedzę mogę wykorzystać w projektowaniu i analizie nowoczesnych nanomateriałów, w moim przypadku dedykowanych zastosowaniom w medycynie. Na tym jednak nie koniec. Moi koledzy i koleżanki zajmują się również innymi nanomateriałami, między innymi takimi dla nowoczesnej elektroniki czy zastosowań inżynierskich.  

 

Jak wyglądają studia na tym kierunku? 

Pierwsze dwa lata to okres zdobywania gruntownej wiedzy z chemii i fizyki, jak również zaznajamiania się z zastosowaniami nanotechnologii we współczesnej nauce i technologii. Kolejne semestry pozwalają na wybranie swojej ścieżki związanej z konkretnymi gałęziami nanotechnologii, takimi jak nanomedycyna, nanoelektronika czy inżynieria materiałów polimerowych. W toku studiów realizujemy również projekt interdyscyplinarny, który pozwala poczuć smak współpracy między przedstawicielami różnych nauk, co w przyszłości będzie naszym chlebem powszednim. Prace inżynierskie, jakie możemy przygotowywać na nanotechnologii bardzo często są fragmentami międzynarodowych i krajowych projektów badawczych, zarówno naukowych, jak i tych realizowanych we współpracy z przemysłem.  

 

Najbardziej na moim kierunku studiów podoba mi się…

… interdyscyplinarny charakter. Rozwój nauki wymaga przekraczania granic dotychczas ustalonych dziedzin takich jak czysta chemia, fizyka, biologia czy inżynieria materiałowa. Studia na kierunku nanotechnologia doskonale przygotowują do takiej interdyscyplinarnej współpracy. Dzięki szerokiemu spektrum tematów, jakie poznajemy na studiach jesteśmy w stanie dogadać się ze specjalistami z różnych dziedzin i integrować wspólne działania. Dla mnie osobiście jest to fascynujące - potrafię rozumieć zarówno biologów, jak i chemików, a nasza współpraca pozwala osiągać bardzo satysfakcjonujący efekt synergii.  

 

Jak może się Pani rozwijać na swoim kierunku?   

Nasz kierunek ma swoje własne koło naukowe – Studenckie i Doktoranckie Koło Naukowe NANO, w którym studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania i realizować własne projekty. W ostatnim czasie nasze koło zdobyło duży studencki grant z Ministerstwa Edukacji i Nauki na projekt badawczy dotyczący odzyskiwania metali ciężkich. Ponadto warto wspomnieć, że studia magisterskie na kierunku nanotechnologia prowadzone są po angielsku, możliwy jest semestr mobilny w znanych ośrodkach badawczych, jak również skorzystanie z programu podwójnego dyplomu we współpracy z renomowanym holenderskim University of Twente.  

 

Kierunek nanotechnologia powinna wybrać osoba, która...

ma szerokie zainteresowania i chce pracować w branżach związanych z nowymi technologiami. Ponadto trzeba przygotować się na life-long learning – nanotechnologia jest nauką stosunkowo młodą i jej rozwój odbywa się właściwie na naszych oczach. Jest to fascynujące i ja jestem podekscytowana możliwością wzięcia w tym procesie udziału.  Po tych studiach można robić bardzo wiele rzeczy - jesteśmy z wykształcenia chemikami, więc możemy podejmować prace dostępne chemikom. Dla mnie jednak najciekawsza jest perspektywa kariery naukowej, która jest bardzo ciekawą alternatywą do pracy w przemyśle i da mi miejsce w pierwszym rzędzie rozwoju tej fascynującej i wielowymiarowej nauki.  

 

Poznaj nasz kampus